Ugrás a tartalomhoz

EU Kiválósági KözpontISO 9001

ERCIMW3C MemberFraunhofer Projektközpont

Demetrovics János, az MTA rendes tagja, kutatóprofesszor
Demetrovics János
Cím: 1111 Budapest, Lágymányosi u. 11.
Szoba: L 419
Telefon: +36 1 279 6193, +36 1 279 6197
Fax: +36 1 209 5269
E-mail: demetrovics.janosEZT_TOROLJE_KI@EZT_TOROLJE_KIsztaki.mta.hu
Részleg: Informatikai Kutatólaboratórium

Tudományos életrajz

Demetrovics János

Született: Püspökladányban, 1946. szeptember 27-én.
Lakhelye: 1037 Budapest, Folyondár köz 10.
Munkahelye: MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet (1970 óta).
Postai címe 1111 Budapest, Kende u. 13-17.
Elérhetősége: tel: 279-6193, fax: 209-5269, e-mail: demetrovics@sztaki.hu
Beosztása: Informatika Főosztály vezetője, tudományos tanácsadó.

Tanulmányok:
Karacs Ferenc Gimnázium (Püspökladány)
Moszkvai Állami Lomonoszov Egyetem, matematikus (1970).

Fokozatok:
okleveles matematikus (1970)
mat. tud. doktora (ELTE, 1974)
mat. tud kandidátusa (ELTE, MGU 1974)
mat. tud. doktora (MTA, 1981)
MTA levelező tagja (1987)
MTA rendes tagja (1995).

Kutatási területei:
diszkrét matematika
adatbázis rendszerek és modellek
adatbázis rendszerek algebrai, kombinatorikai és logikai módszerei
algoritmuselmélet
többértékű logikák strukturális problémái
többértékű logikák funkcionális teljessége
az informatikai alkalmazások problémái.

Szakmai gyakorlatok:
- 1970-1976: tudományos munkatárs (MTA SZTAKI)
- 1976– :tudományos főosztályvezető (MTA SZTAKI)
- 1977-1981: egyetemi docens (KLTE)
- 1982–.:tanszékvezető egyetemi tanár (ELTE)

Nyelvtudás: orosz, angol

Szakmai díjak:
Grünwald Géza díj (Bolyai Társ.) 1973
Benedikt Ottó díj (MTA SZTAKI) 1982
Akadémiai díj (MTA) 1984
Munkaérdemrend Aranyfokozata 1987
Kalmár László díj (Neumann Társ.) 1990
Széchenyi díj 2005
Nívó díj 2005 (Akadémiai Kiadó)

Oktatói és kutatói tevékenység:
Az egyetemi oktatást 30 éve gyakorolja (KLTE, ELTE).
1993-tól egyik alapító tagja és iskolavezetője az ELTE Informatika Doktori Iskolájának.
Számtalan fokozatot szerzett aspiráns vezetője.
Kutatási projektek (OTKA, OMFB, KPI, OM, NIIF) témavezetője.
Évente több hazai és nemzetközi konferencia szervezője ill. résztvevője.
Több évtizede tart fenn kutatói együttműködést számos külföldi kutatóintézettel (Bolgár Akadémia, Orosz Akadémia, Ukrán Akadémia, Vietnámi Akadémia).

Tagság, tisztség:
MTA Számítástudományi, Matematikai, Informatikai Bizottságok tagja
Blagoevgradi Egyetem díszdoktora
Vietnámi Tudományos Akadémia Számítástudományi és Technológiai Intézet díszdoktora
IEEE tag
Számos folyóirat szerkesztőbizottsági tagja (pl. Acta Mathematica Hungarica, Acta Cybernetica, Multiple Valued Logic, Alkalmazott Matematikai Lapok, stb.)

Publikációs tevékenysége:
6 könyv
211 tudományos cikk
2900 hivatkozás

Publikációk

[Időrendben] [Kategóriákba sorolva ]

Nem besorolt publikációk

Graphical reasoning for sets of functional dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Molnár, A.; Thalheim, B.
Megjelenés: 2004.
Megjelent: LECTURE NOTES IN COMPUTER SCIENCE (Kötetszám: 3288, Oldalszám: 166-179)
Relációs adatmodell tervezés
Szerzők: Demetrovics, János; Sali, A.
Szerkesztő: Iványi, A
Megjelenés: 2004.
Megjelent: Informatikai algoritmusok 1. (Oldalszám: 503-535)
Graphical and Spreadsheet Reasoning for Sets of Functional Dependencies. (Christian Albrechts Universität. Institut für Informatik und Praktische Mathematik 0404)
Szerzők: Demetrovics, János; Molnár, A.; Thalheim, B.
Megjelenés: 2004.
Megjelent: Graphical and Spreadsheet Reasoning for Sets of Functional Dependencies. (Christian Albrechts Universität. Institut für Informatik und Praktische Mathematik 0404) (Oldalszám: 71)
Lekérdezés-átírás relációs adatbázisokban
Szerzők: Demetrovics, János; Sali, A.
Szerkesztő: Iványi, A
Megjelenés: 2005.
Megjelent: Informatikai algoritmusok II. 30. fejezet. (Oldalszám: 1436-1483)
On the number of independent functional dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.; Thalheim, B.
Megjelenés: 2006.
Megjelent: Lecture Notes in Computer Science (Kötetszám: 3861, Oldalszám: 83-91)
Adatbázis-szerkezetek
Szerzők: Békéssy, A.; Demetrovics, János
Megjelenés: 2005.
Megjelent: (Terjedelem: 481 oldal)
Recent combinatorial results in the theory of relational databases
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Sali, A.
Megjelenés: 2003.
Megjelent: MATHEMATICAL AND COMPUTER MODELLING (Kötetszám: 38, Oldalszám: 763-772)
Functional dependencies in the presence of errors
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.
Szerkesztő: Eiter, T; Schewe, KD
Megjelenés: 2002.
Megjelent: Foundations of information and knowledge systems. Second international symposium. FolKS 2002. Proceedings. Salzau Castle, 2002. (Lecture notes in computer science 2284) (Oldalszám: 85-92)
Some computational problems related to Boyce-Codd normal form
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 2000.
Megjelent: ANNALES UNIVERSITATIS SCIENTIARUM BUDAPESTIENSIS DE ROLANDO EOTVOS NOMINATAE SECTIO COMPUTATORICA (Kötetszám: 19, Oldalszám: 119-132)
An Efficient Method to Reduce the Size of Consistent Decision Tables
Szerzők: Demetrovics, János; Quang, Hoang Minh; Thi, Vu Duc; Anh, Nguyen Viet
Megjelenés: 2018.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 23, Füzetszám: 4, Oldalszám: 1039-1054)
Low discrepancy allocation of two-dimensional data
Szerzők: Anstee, R.; Demetrovics, János; Katona, GOH; Sali, A.
Megjelenés: 2000.
Megjelent: LECTURE NOTES IN COMPUTER SCIENCE (Kötetszám: 1762, Oldalszám: 1-12)
Error-correcting keys in relational databases
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.
Megjelenés: 2000.
Megjelent: LECTURE NOTES IN COMPUTER SCIENCE (Kötetszám: 1762, Oldalszám: 88-93)
Kombinatorikus problémák relációs adatbázisokban. (Combinatorial problems in relational databases.) (in Hungarian)
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.; Sali, A.
Szerkesztő: Glatz, F
Megjelenés: 2002.
Megjelent: Közgyűlési előadások, 2002. május (Oldalszám: 139-150)
Az algoritmusok bonyolultsága
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GYOH
Megjelenés: 2000.
Megjelent: TERMÉSZET VILÁGA (Kötetszám: 131, Füzetszám: 2, Oldalszám: 9-13)
Relációs adatbázisok funkcionális függőségi rendszereinek grafikus axiomatizációja
Szerzők: Demetrovics, János; Molnár, András; Thalheim, Bernhard
Megjelenés: 2007.
Megjelent: Alkalmazott Matematikai Lapok (Kötetszám: 24, Oldalszám: 223-264)
Dependencies and generalized relations
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos; Son, H.
Megjelenés: 2003.
Megjelent: MATHEMATICAL AND COMPUTER MODELLING (Kötetszám: 38, Oldalszám: 773-782)
An Efficient Algorithm for Determining the Set of All Reductive Attributes in Incomplete Decision Tables
Szerzők: Demetrovics, János; Vu, Duc; Nguyen, Long
Megjelenés: 2013.
Megjelent: CYBERNETICS AND INFORMATION TECHNOLOGIES (Kötetszám: 13, Füzetszám: 4, Oldalszám: 118-126)
An algebraic approach to market basket model: explicit represenatation of frequent market baskets and associations rules
Szerzők: Demetrovics, János; Hua Nam, Son; Gubán, Ákos
Megjelenés: 2011. 09. 26.
Megjelent: CSIT 2011. Computer science and information technologies. Proceedings of the conference. Yerevan, 2011. (Oldalszám: 170-173)
An Algebraic Representation of Frequent Market Baskets and Association Rules
Szerzők: Demetrovics, János; Hua, Nam Son; Gubán, Ákos
Szerkesztő: Halm, Tamás; Radványi, Tamás
Megjelenés: 2011.
Megjelent: CYBERNETICS AND INFORMATION TECHNOLOGIES (Kötetszám: 11, Füzetszám: 2, Oldalszám: 24-31)
An algebraic approach to the study of market baskets and their classification
Szerzők: Demetrovics, János; Son, Hua Nam; Gubán, Ákos
Megjelenés: 2014.
Megjelent: ANNALES UNIVERSITATIS SCIENTIARUM BUDAPESTINENSIS DE ROLANDO EOTVOS NOMINATAE SECTIO COMPUTATORICA (Kötetszám: 42, Oldalszám: 135-156)
Metric based attribute reduction in dynamic desicion tables
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, Vu Duc; Giang, Nguyen Long
Megjelenés: 2014.
Megjelent: ANNALES UNIVERSITATIS SCIENTIARUM BUDAPESTINENSIS DE ROLANDO EOTVOS NOMINATAE SECTIO COMPUTATORICA (Kötetszám: 42, Oldalszám: 157-172)
A Formal Representation for Structured Data
Szerzők: Demetrovics, János; Hua, Nam Son; Gubán, Ákos
Megjelenés: 2016.
Megjelent: ACTA POLYTECHNICA HUNGARICA (Kötetszám: 13, Füzetszám: 2, Oldalszám: 59-76)
Relational database design
Szerzők: Demetrovics, János; Sali, A.
Szerkesztő: Iványi, A.
Megjelenés: 2007.
Megjelent: Algorithms of informatics. Vol. 2. Applications. (Oldalszám: 849-881)
An Algebraic Representation of Frequent Market Baskets and Association Rules
Szerzők: Demetrovics, János; Hua, Nam Son; Gubán, Ákos
Megjelenés: 2011.
Megjelent: CYBERNETICS AND INFORMATION TECHNOLOGIES (Kötetszám: 11, Füzetszám: 2, Oldalszám: 24-31)
Logical Representation of Dependencies of Items and the Complexity of Customer Sets
Szerzők: Demetrovics, János; Hua, Nam Son; Gubán, Ákos
Szerkesztő: Zoran, Budimac; Mirjana, Ivanovic; Miloš, Radovanovic
Megjelenés: 2012.
Megjelent: Fifth Balkan Conference in Informatics, BCI 2012 (Oldalszám: 5-10)
Functional dependencies distorted by errors
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, Gyula O. H.; Miklós, Dezső
Megjelenés: 2008.
Megjelent: Discrete Applied Mathematics (Kötetszám: 156, Oldalszám: 862-869)
Query rewriting in relational databases
Szerzők: Demetrovics, János; Sali, A.
Szerkesztő: Iványi, A.
Megjelenés: 2007.
Megjelent: Algorithms of informatics. Vol. 2. Applications. (Oldalszám: 882-930)
Reasoning methods for designing and surveying relationships described by sets of functional constraints
Szerzők: Demetrovics, János; Molnár, András; Thalheim, Bernhard
Megjelenés: 2009.
Megjelent: Serdica Journal of Computing (Kötetszám: 3 (200, Füzetszám: 2, Oldalszám: 179-204)
Graphs representimg sets of functional dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Molnár, András; Thalheim, Berhard
Megjelenés: 2008.
Megjelent: Annales Universitatis Scientiarum Budapestinensis de Rolando Eötvös Nominatae. Sec. Computatorica (Kötetszám: 28, Oldalszám: 213-233)
An algebraic representation of frequent market baskets and association rules
Szerzők: Demetrovics, János; Hua Nam, Son; Gubán, Ákos
Megjelenés: 2011.
Megjelent: Cybernetics and Information Techmologies (Kötetszám: 11, Füzetszám: 2, Oldalszám: 24-31)
An algebric approach to market basket model
Szerzők: Demetrovics, János; Hua, Nam Son; Gubán, Ákos
Szerkesztő: Yu, Shoukourian
Megjelenés: 2011.
Megjelent: Proceedings of the 8th International Conference on Computer Science and Information Technologies (CSIT 2011) (Oldalszám: 170-173)
Some computational problems related to the functional dependency in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: ACTA SCIENTIARUM MATHEMATICARUM (Kötetszám: 57, Füzetszám: 1-4, Oldalszám: 627-638)
Some problems concerning Armstrong relations of dual schemes and relation schemes in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 11, Füzetszám: 1-2, Oldalszám: 35-47)
Some problems concerning keys for relation schemes and relations in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: INFORMATION PROCESSING LETTERS (Kötetszám: 46, Füzetszám: 4, Oldalszám: 179-184)
On the time complexity of algorithms related to Boyce-Codd normal form
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: SERDICA (Kötetszám: 19, Oldalszám: 134-144)
Generating Armstrong relations for relation schemes and inferring functional dependencies from relations
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: INTERNATIONAL JOURNAL ON INFORMATION THEORIES AND APPLICATIONS (Kötetszám: 1, Füzetszám: 4, Oldalszám: 3-12)
A survey of some combinatorial results concerning functional dependencies in database relations
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH
Szerkesztő: Thalheim, B; Beeri, C; Demetrovics, J
Megjelenés: 1993.
Megjelent: Mathematical fundamentals of database and knowledge base systems. (Annals of Mathematics and Artificial Intelligence 7.) (Oldalszám: 63-82)
Functional dependencies among Boolean dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos; Son, H.
Szerkesztő: Thalheim, B; Beeri, C; Demetrovics, J
Megjelenés: 1993.
Megjelent: Mathematical fundamentals of database and knowledge base systems. (Annals of Mathematics and Artificial Intelligence 7.) (Oldalszám: 83-106)
On the number of closure operations
Szerzők: Burosch, G.; Demetrovics, János; Katona, GOH; Kleitman, DJ; Sapozhenko, AA
Szerkesztő: Miklós, D; Sós, VT; Szőnyi, T
Megjelenés: 1993.
Megjelent: Combinatorics, Paul Erdős is eighty. Keszthely, 1993. Vol.1. (Oldalszám: 91-105)
A note on intersections of isotone clones
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos
Megjelenés: 1992.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 10, Füzetszám: 3, Oldalszám: 217-220)
Representation of closure for functional, multivalued and join dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Huy, NX
Megjelenés: 1992.
Megjelent: COMPUTERS AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE (Kötetszám: 11, Füzetszám: 2, Oldalszám: 143-154)
The characterization of branching dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Sali, A.
Megjelenés: 1992.
Megjelent: DISCRETE APPLIED MATHEMATICS (Kötetszám: 40, Füzetszám: 2, Oldalszám: 139-153)
Equality schemes and equality scheme dependencies in relational databases
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos; Son, HN
Megjelenés: 1993.
Megjelent: SERDICA (Kötetszám: 19, Oldalszám: 121-133)
Partial dependencies in relational databases and their realization
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.
Megjelenés: 1992.
Megjelent: DISCRETE APPLIED MATHEMATICS (Kötetszám: 40, Füzetszám: 2, Oldalszám: 127-138)
On the interaction between closure operations and choice functions with applications to relational databases
Szerzők: Demetrovics, János; Hencsey, G.; Libkin, L.; Muchnik, I.
Megjelenés: 1992.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 10, Füzetszám: 3, Oldalszám: 129-139)
Normal form relation schemes: a new characterization
Szerzők: Demetrovics, János; Hencsey, G.; Libkin, L.; Muchnik, I.
Megjelenés: 1992.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 10, Füzetszám: 3, Oldalszám: 141-153)
ON THE COMPOSITION AND DECOMPOSITION OF ATTRIBUTES AND TUPLES
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos; SON, HN
Megjelenés: 1992.
Megjelent: LECTURE NOTES IN COMPUTER SCIENCE (Kötetszám: 646, Oldalszám: 71-85)
Functional dependencies in relational databases: a lattice point of view
Szerzők: Demetrovics, János; Libkin, L.; Muchnik, IB
Megjelenés: 1992.
Megjelent: DISCRETE APPLIED MATHEMATICS (Kötetszám: 40, Füzetszám: 2, Oldalszám: 155-185)
Előadások adatbázis szerkezetekből. (Lectures on database structures.) (in Hungarian.) Egyetemi jegyzet
Szerzők: Békéssy, A.; Demetrovics, János
Megjelenés: 1999.
Megjelent: Előadások adatbázis szerkezetekből. (Lectures on database structures.) (in Hungarian.) Egyetemi jegyzet. (Oldalszám: 296)
Design type problems motivated by database theory
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Sali, A.
Megjelenés: 1998.
Megjelent: JOURNAL OF STATISTICAL PLANNING AND INFERENCE (Kötetszám: 72, Oldalszám: 149-164)
Functional dependencies in random databases
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.; Seleznjev, O.; Thalheim, B.
Megjelenés: 1998.
Megjelent: STUDIA SCIENTIARUM MATHEMATICARUM HUNGARICA (Kötetszám: 34, Oldalszám: 127-140)
Periodical scheduling
Szerzők: Demetrovics, János; Friedl, K.; Rónyai, Lajos
Megjelenés: 1998.
Megjelent: PUBLICATIONES MATHEMATICAE-DEBRECEN (Kötetszám: 52, Füzetszám: 3-4, Oldalszám: 337-342)
Asymptotic properties of keys and functional dependencies in random databases
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GOH; Miklós, D.; Seleznjev, O.; Thalheim, B.
Megjelenés: 1998.
Megjelent: THEORETICAL COMPUTER SCIENCE (Kötetszám: 190, Oldalszám: 151-166)
On plus-minus 1-representations of integers
Szerzők: Demetrovics, János; Pethő, A.; Rónyai, Lajos
Megjelenés: 1999.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 14, Füzetszám: 1, Oldalszám: 27-36)
Describing candidate keys by hypergraphs
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1999.
Megjelent: COMPUTERS AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE (Kötetszám: 18, Füzetszám: 2, Oldalszám: 191-207)
Informacionnaa bezopasnost' avtomatizirovannyh sistem upravlenia. (Information security of automatic control systems.) (in Russian)
Szerzők: Demetrovics, János; Kul'ba, VV; Selkov, AB; Urbánszki, F.
Megjelenés: 1999.
Megjelent: Mezhdunarodnaa konferencia po problemam upravlenia. Tezisy dokladov. Tom 2. (Proceedings of the international conference on control problems. Vol. 2.) (Oldalszám: 58-60)
Clones and maximal sets in set logic containing all Boolean functions
Szerzők: Demetrovics, János; Rónyai, Lajos; Rosenberg, IG; Stojmenovic, I.
Megjelenés: 1996.
Megjelent: ACTA SCIENTIARUM MATHEMATICARUM (SZEGED) (Kötetszám: 62, Oldalszám: 345-357)
Some results about normal forms for functional dependency in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1996.
Megjelent: DISCRETE APPLIED MATHEMATICS (Kötetszám: 69, Füzetszám: 1-2, Oldalszám: 61-74)
The average length of keys and functional dependencies in (random) databases
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GYOH; Miklós, D.; Seleznjev, O.; Thalheim, B.
Szerkesztő: Gottlob, G; Vardi, M
Megjelenés: 1995.
Megjelent: Database theory - ICDT '95. 5th international conference. Prague, 1995. (Lecture notes in computer science 893.) (Oldalszám: 266-279)
Databases, closure operations and sperner families
Szerzők: Demetrovics, János; Son, HN
Szerkesztő: Frankl, P
Megjelenés: 1994.
Megjelent: Extremal problems for finite sets. Conference. Visegrád, 1991. (Bolyai Society mathematical studies 3.) (Oldalszám: 199-203)
Normal forms and minimal keys in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1994.
Megjelent: ACTA CYBERNETICA (Kötetszám: 11, Füzetszám: 3, Oldalszám: 205-215)
Minimal representations of branching dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Katona, GYOH; Sali, A.
Megjelenés: 1995.
Megjelent: ACTA SCIENTIARUM MATHEMATICARUM (SZEGED) (Kötetszám: 60, Oldalszám: 213-223)
Family of functional dependencies and its equivalent descriptions
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1995.
Megjelent: COMPUTERS AND MATHEMATICS WITH APPLICATIONS (Kötetszám: 29, Füzetszám: 4, Oldalszám: 101-109)
An overview of EDI and applications in Hungary
Szerzők: Biró, M.; Demetrovics, János; Hetthéssy, J.; Remzső, T.
Szerkesztő: Plander, I
Megjelenés: 1996.
Megjelent: 3. medzinarodna konferencia. Informatika '95. Bratislava, 1995. (Oldalszám: 22-25)
Armstrong relations, functional dependencies and strong dependencies
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1995.
Megjelent: COMPUTERS AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE (Kötetszám: 14, Füzetszám: 3, Oldalszám: 279-298)
Algorithms for generating an Armstrong relation and inferring functional dependencies in the relational datamodel
Szerzők: Demetrovics, János; Thi, VD
Megjelenés: 1993.
Megjelent: COMPUTERS & MATHEMATICS WITH APPLICATIONS (Kötetszám: 26, Füzetszám: 4, Oldalszám: 43-55)

Új keresés