Az Internet technológia, alkalmazások és biztonság fejlődése

Alkalmazások és szolgáltatások

WWW 1989
Tim Berners Lee 1989-ben terjesztette be a CERN-ben a globális hipertext projektjét. Az eredeti javaslat megtalálható a
http://www.w3.org/History/1989/proposal.html címen.
A WWW az Internet hypertext-rendszere, amelyben különféle helyeken tárolt, eltérő jellegű információk kerülnek összekapcsolásra. Protokollja a HTTP (Hypertext Transfer Protocol). További információk a http://www.w3.org lapokon.

Amazon
1995-ben az elektronikus kereskedelem két vállalkozása, az Amazon és az eBay megindítja szolgáltatásait, ezek máig működnek a
http://www.amazon.com címen.

eBay
1995-ben az elektronikus kereskedelem két vállalkozása, az Amazon és az eBay megindítja szolgáltatásait, ezek máig működnek a
http://www.ebay.com címen.

Craig's list
Különféle témákat átölelő, rendszerbe szedett online hirdetések gyűjteménye. Craig Newmark indította el a szolgáltatást 1995-ben San Francisco-ban:
http://www.craigslist.org

Napster
A Napster (Shawn Fanning programja) az első nagy fájlcserélő program, 1999-ben indult. Az alapelve: nem egy központi szerveren tárolt fájlokat töltenek le a felhasználók, hanem egymás gépeiről szedik le az ott tárolt és letöltésre felkínált ("megosztott") fájlokat.
http://www.napster.com

Google
Weblapok keresését végző szolgáltatás, Larry Page és Sergey Brin tervezte. 1995-1997 között indult meg a fejlesztés, hivatalos szolgáltatássá 1999 szeptemberében vált.
http://www.google.com

Paypal
PayPal céget 1998 végén az amerikai Peter Theil alapította. Felkérte Max Levchin szoftver fejlesztőt egy olyan online fizetési rendszer kialakítására, így jött létre a paypal.
http://www.paypal.com

ipod - iTunes
Az iPod egy zenei számok lejátszására alkalmas, hordozható lejátszó készülék, amelyet az Apple cég dobott piacra. Az iTunes audiok (mp3, CD, acc…) és videok lejátszásra alkalmas program. Számtalan további szolgáltatást is nyújt: konvertálás, Internet rádió, cd-írás, mp3 zenék megosztása illetve azok letöltése az Apple weboldaláról.
http://www.apple.com/itunes/

Blog
Blog = weblog: web alapú napló, amit a hálózaton mindenki olvashat. A bejegyzések időrendben kerülnek a naplóba, általában szövegesek, de tartalmazhatnak képet, hangot, videót.

Vonage
Vonage = Voice-Over-Net-AGE, szélessávon IP feletti telefonszolgáltatást (Voice over IP) nyújtó cég. 2006 jún. 30-án kb 1,8 millió előfizetővel rendelkezett.
http://www.vonage.com/corporate/index.php

Bittorent
A BitTorrent egy p2p (peer-to-peer) filecserélő protokoll, amelyet Bram Cohen írt Python nyelven. A BitTorrent a fájlokat feldarabolja (többnyire 250kb méretre). A darabokat a kliensek véletlenszerű sorrendben letöltik, majd a kliens a letöltés végén a darabokból újra összeállítja az egész anyagot. Minden csomópont megkeresi a hiányzó részhez a lehető leggyorsabb kapcsolatot, miközben ő is letöltésre kínálja fel a már letöltött fájldarabokat. Többfajta kliens is létezik, a legnépszerűbb a
http://www.bittorrent.com/index.html

Typepad
A Typepad
Blog-ok írására szolgáló eszköz, amely a blogok megjelenítését, tervezését is segíti. http://www.sixapart.com/typepad

Skype
A Skype egy peer-to-peer IP feletti telefon (VoIP). Az ilyen szoftverrel rendelkezők az Interneten ingyen hívhatják egymást bárhol a világon. A felek nemcsak egymást hangját hallják, hanem képernyőn is nézhetik egymást. Vezetékes telefon és mobilkészülék is hívható, csekély díjazás ellenében. (A telefonálás mellett más funkciói is vannak, pl. chat, fájl-küldés, konferencia)
http://www.skype.com

MMOG
MMOG = Massively Multiplayer Online Game, azaz tömeges internetes játék. Kizárólag online módban játszható, egyszerre akár több ezer résztvevő is játszhat. Általában előfizetéses. Pl. itt találhatók MMOG játékok <ä href="http://www.megagames.com/news/html/mmog/mmog.shtml"> http://www.megagames.com/news/html/mmog/mmog.shtml

Google Books
A Google Books Search a
Google egyik szolgáltatása. Lényege, hogy a megadott szavakat, kifejezéseket megkeresi az általuk beszkennelt vagy tárolt könyvekben, és linket ad a találatokhoz. (A link nem a teljes dokumentumot, hanem egy katalóguscédulához hasonló leírást és a keresett kifejezés környezetét adja meg.) http://books.google.com/

Firefox 1.0
A Mozilla Firefox az internet böngészésére, weboldalak megtekintésére szolgál. Segítségével gyorsabban, biztonságosabban és hatékonyabban böngészhet. Lehetőségek: füles böngészés lehetősége, felugró ablak tiltás, reklám blokkolás, biztonsági beállítások, testreszabhatóság, "élő" könyvjelzők (RSS és Atom hírforrások), intelligens letöltő.
http://firefox.com

Wikipedia
Wikipédia többnyelvű projekt, melynek célja egy teljes és pontos, nyílt tartalmú enciklopédia elkészítése.
http://hu.wikipedia.org/wiki/

Digg
A Digg egy olyan webszolgáltatás, ahova mindenki beküldheti az általa érdeskesnek vélt cikkek linkjeit egy rövid leírással, címkékkel. Utána a közösség többi tagja szavazhat az adott linkre, vagy akár hozzá is szólhat.
http://digg.com

Podcasting
A podcasting szó az
iPod és a brodcasting összevonásából keletkezett. A podcasting hanganyagok (újabban már videók is) terjesztésének egy újszerű formája. Az újszerűség a feliratkozás formájában van, amely egy feed (RSS vagy Atom) segítségével tájékoztatja a felhasználót az új állományokról. Például: http://www.podcast.net

Google Earth
A Google Earth a
Google egyik szolgáltatása. Tulajdonképpen egy ingyenes virtuális földgömb. A Föld három dimenziós modelljére műholdképek, légifelvételek és térinformatikai adatok vannak vetítve. Eredetileg a Keyhole cég fejlesztette ki, de a Google megvásárolta a szolgáltatást. Windows 2000, XP, Linux és MacOS rendszerek alatt fut. http://earth.google.com/

Mash-ups
A Mash-ups olyan website vagy Web 2.0 alkalmazás, amelynek tartalma több forrásból épül fel, s így nyújt egy új szolgáltatást. Az új tartalom forrása egy harmadik fél nyilvános interfésze, Web feeds (RSS vagy Atom), vagy pl. JavaScript. Példa:
http://www.mashups.com

Youtube
A YouTube egy olyan weboldal, ahol a felhasználók videóklipeket tölthetnek fel, nézhetnek és oszthatnak meg. A YouTube Macromedia Flashet használ arra, hogy megjelenítse a tartalmat, melyek többek közt film- és tévéműsorrészletek, videóklipek és otthoni videófelvételek lehetnek. (Tilos jogvédett tartalmak feltöltése.) Hasonlít a Google Video szolgáltatáshoz hasonlít.
http://www.youtube.com

Facebook
A Facebook felsőfokú tanintézetek, kollégiumok, egyetemek, testületek, nem-profitorientált szervezetek, katonaság közösségei számára nyújt szociális hálózati szolgáltatást, célja az emberek közti kapcsolatok létrehozása.
http://www.facebook.com

Guba
A GUBA - a Yooutube-hoz hasonlóan - videotároló, -letöltő szolgáltatás. A videokat a
Windows Media DRM előírásainak megfelelő bérli és tárolja.

Technológiák

RealAudio
A Realaudio valósidejű hangátviteli technika, segítségével a digitálisan tárolt hangot továbbítják az Interneten, és az átvitel ideje alatt hallgatható a felvétel (streaming audio format). Ezt a formátumot a RealNetworks cég fejlesztette ki 1995-ben. Különféle technikákat alkalmaztak arra, hogy a szűk sávszélességű telefonos modemen és a szélessávon is működjön az átvitel. Realaudio lejátszására szolgáló program pl. a RealAudio Player.

Cable modem
A számítógép és a kábelhálózat közti csatlakozást szolgáló modem (szemben a telefonmodemmel, ami a PC-t és a telefonhálózatot köti össze) – pl. ADSL-nél használják.

VoD
A VoD (Video on Demand) lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a hálózaton keresztül video tartalmat válasszanak és nézzenek meg. Két típusa van: „stream” (folyam), amikor a letöltéssel párhuzamosan nézhető a video, vagy a „download”, amikor a teljes dokumentum letöltése után nézhetik meg azt.

XML
eXstensible Markup Language
Az XML általános célú adatleíró nyelv, célja strukturált szöveg és információ megosztása az Interneten. A már korábban definiált SGML egyszerűsített változata. XML-en alapuló nyelvek pl. RDF/XML, RSS, Atom, XHTML, SVG

Vocaltec
A "VocalTec Internet Phone" volt az első
VoIP megvalósítás, amelyet 1995. februárjában indítottak el. Alon Cohen és Lior Haramaty által létrehozott "Audio Transceiver"-nek egy sor olyan problémával kellett foglalkozni, mint a hálózaton történő csomagvesztés, csomag sorrendjének változása stb.

ADSL
Asymmetric Digital Subscriber Line
Olyan technika, amely a hagyományos csavart rézérpárú telefonkábelen digitális adatátvitelt tesz lehetővé a hagyományos telefonmodemeknél gyorsabban. Jellemzője az aszimmetria, vagyis a feltöltési sebesség lassúbb a letöltési sebességnél.

GPS
Global Positioning System – Globális helymeghatározó rendszer
A GPS egy műholdas helymeghatározó rendszer, amellyel 3 dimenziós helyzetmeghatározás, időmérés és sebességmérés végezhető.

EDGE
Enhanced Data Rates for GSM Evolution
A GSM továbbfejlesztett adatátviteli módja a 2,5 generációs rendszerek közé tartozik. Úgynevezett többszintű moduláció alkalmazásával a maximális adatátviteli sebesség elérheti akár a 473 kbps-t, de már az átlagos 120-as tempó is megfelel a vezetékes ISDN sebességének.

Linux
A Linux operációs rendszer, amely szabad szoftver és nyílt forráskódú. Linus Torvalds-nak köszönhető.

Peer-to-peer
P2P lényege, hogy a hálózat végpontjai közvetlenül egymással kommunikálnak, központi kitüntetett csomópont nélkül. Az Internet kezdetekor a szerver-kliens architektúra volt a jellemző, a P2P felfutása a fájlcserélők (pl.
Napster) megjelenésével kezdődött.

HTML 4.01
HyperText Markup Language: egy leíró nyelv, melyet web oldalak készítéséhez fejlesztettek ki. Leújabb változata. 4.01, megtalálható a W3C lapjain:
http://www.w3.org/TR/html401/.

Bluetooth
Távközlési ipari szabvány vezeték nélküli átvitelre. Segítségével számítógépek, mobiltelefonok és egyéb készülékek között létesíthetünk kis hatótávolságú (max. 15 m) rádiós kapcsolatot. A technológia legföljebb 723 kb/s-es sebességet tesz lehetővé a világszerte elérhető 2,45 gigahertzes frekvencián.

VoIP
VoIP - Voice over Internet Protocol
A VoIP az Internet Protokoll feletti beszédátvitel, ahol a beszélgetés nem a hagyományos telefonhálózaton, hanem az IP-alapú hálózaton folyik.

3G
Third Generation mobile technology
A harmadik generációs mobil technika a szélessávú kódosztásos technológiára alapul.
Megjegyzés:
Első generáció: analóg rendszer
Második generáció (GSM: Global System for Mobile Telecommunications) vonalkapcsolt módon, digitális adatokkal működik. Kezdeti sebessége 9,6 kb/s volt. A legelterjedtebb egységesített digitális mobiltelefon szabvány.
2.5 generáció (GPRS - General Packet Radio Service) csomagkapcsolt rádiós szolgáltatás. A maximális adatsebesség 384 kbps, de az átlagsebesség ennél kisebb. A csomagkapcsolás technikája azt az előnyt hozta a felhasználónak, hogy mivel nincs szükség folyamatos kapcsolatra, nem percdíjakat kell fizetni (mint beszélgetések közben), hanem a ténylegesen forgalmazott adatmennyiség után fizet a felhasználó. A rendszer a pillanatnyilag rendelkezésre álló kapacitás függvényében továbbítja az adatokat. Sokan ezzel kötik PC-jüket az internetre.

WAP
Wireless Application Protocol
A WAP a vezeték nélküli adatátvitel egy nyílt nemzetközi szabványa. Többrétegű protokollt és a kapcsolódó technológiákat is magába foglalja. Hordozható eszközökhöz fejlesztették ki (mobiltelefonok, PDA-k), a kifejlesztéskor az volt a cél, hogy az Internet technológiákat kiterjesszék vezeték nélküli hálózatokra is.

I-mode
A
WAP-hoz hasonló, vezeték nélküli adatátviteli szabvány hordozható eszközökhöz. Japánban terjedt el.

UWB
Ultra Wideband Technology
Távközlési ipari szabvány rövidhatósugarú, vezeték nélküli átvitelre, a Bluetooth-hoz képest nagyobb sávszélességgel. 480 Mbps sebességre képes 10 m-en belül.

RSS
Az RSS webes együttműködésre szolgáló XML állományformátumok családja, melyet híroldalak és weblogok használnak. A felhasználók az RSS révén előre beállíthatják, hogy honnan szeretnék a friss híreket megkapni, amelyek egyetlen felületen hozzáférhetők, kezelhetők lesznek.
* Rich Site Summary (RSS 0.9x)
* RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
* Really Simple Syndication (RSS 2.x)

WIFI
WiFi - Wireless Fidelity
Az IEEE által kifejlesztett vezeték nélküli mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabvány.
A 802.11 szabvány egy vezeték nélküli technológiát leíró specifikáció család. A családon belüli legismertebb elemek:
* 802.11a: 5 GHz-es frekvenciasávban működik, nyers sebessége 54 Mbps, ami szükség esetén csökkenthető. 12 nem átfedő csatornává van osztva, ebből 8 beltéri, 4 pedig pont-pont kapcsolat
* 802.11b: 2,4 GHz-es sávban, 12 elérhető csatorna, de ebből csak 3 nem fedi át egymást. Nagyobb hatótávolságú az előzőnél.
* 802.11g: Hasonlít a 802.11b-re, de jobb biztonsági megoldásokkal rendelkezik.

RFID
RFID - Radio Frequency IDentification
Az RFID automatikus azonosításhoz és adatközléshez használt technológia. Az adatok tárolása és továbbítása az RFID címkék és -eszközök segítségével történik. Az RFID címke egy apró tárgy, amely rögzíthető vagy beépíthető az azonosítani kívánt objektumba.

IPTV
IPTV - Internet Protocol Television
Az IPTV technológia lényege, hogy a tartalom az internet protokollra épülő szélessávú hálózaton érkezik a televízióhoz. Új tartalmi szolgáltatásokkal is rendelkezik, mint a digitális videotéka (
VoD – Video On Demand), a műsorfelvevő (PVR – Personal Video Recorder), az elektronikus műsorújság (EPG), a szünetfunkció (timeshift), a gyerekzár stb.

ADSL2+
Az
ADSL továbbfejlesztett változata, amelynek az elméleti maximális letöltési sebessége 24 Mbit/sec szemben az ADSL 12 Mbit/sec-jével.

WIMax
WIMax - Worldwide Interoperability for Microwave Access
50 km-es körzetben 70 Mbps sebességű adatforgalmat lebonyolítani képes szélessávú mobiltechnológia, elsősorban nagyvárosok lefedésére alkalmazzák.

Slingbox
A Slingbox nevű eszköz segítségével a vezeték nélküli PC-ről nézhető a kábelen vagy műholdon érkező tv-adás, gyakorlatilag a lakás bármely pontján.

IDN
IDN - Internationalized Domain Names
Nem ASCII karaktereket is tartalmazó domain nevek.

Wibro
WiBro - Wireless Broadband
Vezeték nélküli szélessávú Internet technológia, amelyet a koreaiak fejlesztettek ki. WiBro alapállomás összességében egy 30-50 Mbit/s átmenő forgalmat biztosít 1-5 km-es körzetben.

Ubuntu
Az Ubuntu Linux egy Debian alapú szabad, nyílt forrású operációs rendszer, fejlesztői elsősorban a felhasználók igényeit és a használhatóságot tartják szem előtt.
(Az „Ubuntu” egy ősi afrikai kifejezés, annyit jelent, mint „emberség másokkal szemben”.)

Biztonság, magánélet védelme, becsapások

First computer virus 1983
Fred Cohen 1983-ban egy VAX 11/750 típusú Unix rendszerre írt, működésében a biológiai vírusokhoz hasonló program mutatott be, amelynek egyetlen célja a terjedés volt, és semmilyen káros műveletet nem hajtott végre.

First worm 1988
Az első széles körben is ismertté vált féreg a Morris-féreg volt, melyet Robert Tappan Morris, Jr. készített el. 1988 november 2-án kezdett elterjedni a féreg. A féreg kártékony részt nem tartalmazott, de egy hiba miatt nagyon leterhelte a korabeli Internet hálózatot.

OECD Declaration on the Protection of Privacy on Global Networks
OECD Irányelvek a magánélet védelméről a világhálózaton, 1998
http://www.oecd.org/dataoecd/39/13/1840065.pdf

Phishing
Phishing - Adathalászat
A phishing-támadások általában e-mailben történő megkereséssel kezdődnek. A csalók kéretlen levélként küldik ki felhívásukat, amelyben arra próbálják rávenni a címzetteket, hogy látogassanak el az általuk szerkesztett weboldalakra, és ott adják meg különféle személyes vagy banki adataikat.

Melissa virus
Melissa vírus volt az első olyan vírus, amely e-mailben terjedt és - amely az Outlook segítségével - további 50 felhasználónak küldte el magát. Bár maga a vírus nem okozott kárt, vagyis nem módosított vagy törölt adatokat, az általa szétküldött óriási mennyiségű e-mail számos hálózatot a lebénulásig terhelt.

Zombie computers
DDOS (distributed denial of services) támadásoknál egy automatizált eszköz felkutatja a hálózaton lévő sebezhető számítógépeket, majd egy rosszindulatú programot telepít a gépekre. Ezek a programok egy külső parancsra támadásba lendülnek. Az ilyen rosszindulató programokat tartalmazó, a hálózatról vezérelhető számítógépeket nevezzük zombie-knak.
Love letter
Minden idők 10 legpusztítóbb vírusa közé sorolják, kb. 10-15 milliárd dolláros kárt okozott. A Visual Basic szkript 2000-ben indult el e-mail formájában, a levél egy Love-Letter-For-You.txt.vbs kiterjesztésű csatolt fájlt tartalmazott. A Melissa-hoz hasonlóan terjedt, de zenei és kép állományokat írt felül. Emellett jelszavakat is keresett a gépen, amelyeket elküldött a vírus írójának.

DDOS attack on major ISPs
2000 februárjában egy sor szolgáltató ellen indítottak DDOS támadást:
Yahoo, Amazon, CNN, Buy. A szolgáltatások részben megbénultak, részben korlátozottan működtek.

COE Convention on cybercrime
2001. novemberében Budapesten írták alá a Számítógépes bűnözésről szóló egyezményt. A szöveg elkészítésében 43 európai ország mellett az USA, Japán, Kanada és Dél-Afrika vett részt.
http://conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/Html/185.htm

UNGA Resolution 55/63
UNGA - United Nations General Assembly
ENSZ határozat 55/63
Az ENSZ közgyűlése 2001-ben elfogadta a „Az információ technológiának a bűnözésben történt felhasználása elleni harc” c. dokumentumot. A dokumentum 10 pontból áll, a részletek itt olvashatóak:
http://www.unodc.org/pdf/crime/a_res_55/res5563e.pdf

OECD Security Guidelines
Az információs rendszerek és hálózatok biztonságára vonatkozó OECD irányelvek
http://www.oecd.org/dataoecd/16/2/15582292.pdf

Rootkit
A rootkit egy olyan technika, melynek célja, hogy az adott program, processz stb. a szokásos felügyeleti eszközökkel észrevétlen maradjon. Ezt a technikát előszeretettel alkalmazzák rosszindulatú programok elfedésére.

Anti-Spam laws
Spam ellenes törvények
USA: CAN-SPAM Act of 2003 (USA),
http://www.spamlaws.com/pdf/pl108-187.pdf
Európai Unió: Directive 2002/58/EC Concerning the Processing of Personal Data and the Protection of Privacy in the Electronic Communications Sector http://www.spamlaws.com/docs/2002-58-ec.pdf

OECD Cross border Fraud Guidelines
OECD Guidelines for Protecting Consumers from Fraudulent and Deceptive Commercial Practices Across Borders – 2003 http://www.oecd.org/dataoecd/24/33/2956464.pdf

Botnet
A botnet fogalma szorosan kapcsolódik a
zombie fogalmához. A zombie-kon futó, rosszindulatú programokat gyakran nevezik "bot"-oknak (a robot rövidítéséből). Az ilyen számítógépek és rosszindulatú programok összessége a botnet.

Malware
A malware olyan programok összessége, amelyeknek célja, hogy a számítógépen hibás, lassú, a felhasználói szándéktól eltérő működést hozzanak létre. Ide tartoznak például az adware, spyware, hijacker, keylogger és dialer programok.

Sobig - first spam worm
A 2003-as évben a legszélesebb körben elterjedt férge a Sobig volt, a férgek által okozott támadások 20%-ért a Sobig volt a felelős.
A Sobig-ot úgy készítették el, hogy a megfertőzött számítógépekre feltelepülő program segítségével névtelenül lehessen kéretlen reklámleveleket küldeni, ami roppant hasznos volt a spammelőknek.

First mobile virus
Az első mobil vírus, a „CommWarrior” kizárólag Symbian OS operációs rendszert futtató mobil készülékeket tudott megfertőzni. A féreg MMS-ben terjedt, a készülék címlistájából véletlenszerűen kiválasztott számokra küldi el magát, valamint egy rövid szöveget, amely arra biztatja a telefon tulajdonosát, hogy telepítse fel a programot.

MyDoom
Mydoom a leggyorsabban terjedő levelező programféreg, amely valaha is kijutott az internetre. A levélforgalomból minden tizedik levél Mydoom fertőzést hordozott, ami hatalmas szám a Sobighoz képest, mely csak minden 17-ik elektronikus levélben volt megtalálható.
A Mydoom a fertőzött gépeken összegyűjtött email címekre hibátlan és hibás üzeneteket is küldött és az így keletkező hibaüzenetekkel további tetemes levélforgalmat generált.

Spyware
Spyware - kémszoftverek
Kémszoftverek, általában nem okoznak olyan látványos károkat, mint a számítógépvírus, ám személyes adataink, számítógép-használati, valamint internetezési szokásaink illetéktelenek számára is hozzáférhetővé válhatnak.

Pharming
A pharming a
phishing-hez hasonlóan egy hamis weblapra próbálja átirányítani a felhasználó böngészőjét, de itt nem a felhasználó becsapásával trükközik (pl. e-mail-ben küldött webcím), hanem a számítógépen található, a címfeloldásban szerepet játszó DNS-szerver adatait (pl. host fájlt) módosítják.

Ransomware
A szakirodalomban „ransomware” néven emlegetett kártevők a célbavett számítógépek adatait titkosítják. Az áldozatok, vagyis a saját adataikhoz hozzáférni akaró ügyfelek gyakran megegyeznek a zsarolókkal - fizetnek nekik -, hogy újra el tudják érni a saját adataikat. A támadók kezdetben csak gyenge titkosítást használtak, amelyeket még vissza lehetett fejteni, ma azonban egyre erősebb titkosítást alkalmaznak. Ilyen kártevő például a Gpcode, a Cryzip és a Krotten.

Vhishing
A "vhishing" az e-mail és a telefon kombinálása. Az ügyfelek ma már tudják, hogy az elektronikus levélben kért személyes adataikat ne adják meg egy weblapon, vagy ne küldjék el e-mailben. Ezért a csalók újabb trükköt találtak ki, egy bank vagy egyéb intézmény nevében a személyes adatok megadását egy telefonszámra kérik, amely telefonszám nem az adott céghez tartozik.

A meghatározások egy részénél felhasználtuk a wikipedia vagy más internet forrás definicióit.